Šperky

Z hlediska čištění rozdělujeme podle materiálu ze kterého jsou vyrobeny. Bez ohledu na to kterou část těla či šatu mají zdobit. Rozlišujeme tak šperky z drahých kovů, drahokamů, polodrahokamů, obecného kovu, skla a přírodních materiálů. Ty posledně jmenované označujeme častěji jako bižuterie nebo ozdoby. Šperky z pravého zlata mají tu výhodu, že vyžadují minimální údržbu. Zlato nekoroduje a dlouho si drží svůj přirozený lesk. U často nošených zlatých předmětů a to zejména u prstenů, náramků a řetízků je nutné provést čas od času vyčištění abychom z nich odstranili kombinaci prachu, potu a mastnoty, která jim zrovna nedodává na kráse. Nepotřebujeme žádné chemikálie či ultrazvukové přístroje, stačí namočit šperky do teplé mýdlové vody a několik minut počkat až se špína rozpustí. Pak všechny póry, spáry či články šperku důkladně vyčistíme měkkým kartáčkem na zuby a vyleštíme čistým bavlněným hadříkem. Kdo má více šperků může si pořídit speciální roztok na šperky, který lze pořídit u dobrého klenotníka či prodejce restaurátorských materiálů.

Stříbrné šperky ponechané na vzduchu oxidují a černají. Tomuto zčernání lze zabránit častým leštěním. Před leštěním však musíme vždy šperky důkladně očistit nejlépe v mýdlové vodě, podobně jak jsme si uvedli u zlata, jinak se muže stát, že při leštění zbytky prachu či písku poškrábáme povrch předmětu. Existuje i postup odstraňování černého povlaku ze stříbra zajímavou mokrou cestou. Dno plastikové misky pokryjeme hliníkovou fólií nejlépe Alobalem, na něj položíme stříbrné předměty a zalijeme litrem horké vody ve které jsme pře tím rozpustili asi půl šálku sody tj, uhličitanu sodného. Necháme asi dvě minuty působit. Pak šperky dřevěnou pinzetou vytáhneme, opláchneme čistou horkou vodou a osušíme měkkým hadříkem.

U drahých kamenů a polodrahokamů dáváme pozor jakým způsobem je kámen připevněn. Pokud je ke šperku přilepen, neměli bychom takový kámen máčet ve vodě. Většinu kamenů lze čistit tamponem vaty namočeném v syntetickém ředidle. Po vyčištění odstraníme zbytky ředidla vatou namočenou ve vlažné vodě. Náhrdelníky a šperky z perel z opálu a tyrkysu čistíme za sucha práškovým magnesiem. Naneseme na ně slabou vrstvičku magnesia (vypadá jako pudr) a necháme několik hodin působit, pak je očistíme měkkým bavlněným hadříkem. podobně čistíme i předměty z perleti. Barevné polodrahokamy lze na závěr přetřít hadříkem namočeným v mandlovém oleji a zvýraznit tak jejich barevnost. Na jantarové předměty musíme být velice opatrní vzhledem k tomu, že jantaru škodí většina chemických sloučenin. Na jantar dokonce nesmíme nastříkat ani parfém, jinak nám jeho povrch zmatní. Nejlepším čistidlem na jantar je mandlový olej.

Šperky z obecných kovů čistíme většinou mýdlovým roztokem. Po omytí a vyčištění jemným kartáčkem. Kovové ozdoby sušíme hadříkem nejlépe bez dotyku prsty. Odborníci používají bílé rukavice. Velmi opatrně leštíme všechny pozlacované, postříbřené a eloxované šperky, abychom z nich tu slabou vrstvu nesetřeli. Tyto předměty lze bez rizika čistit speciálním roztokem na čistění šperků, který bychom měli koupit u klenotníků.

Rychlý kontakt

R-Atelier
Vlhká 6, Brno

Tel.: 774 900 099

e-mail obchod:
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

e-mail restaurování:
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

e-mail znalectví:
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.