Obrazy

Za obrazy obecně považujeme dvourozměrné umělecké ztvárnění skutečností, myšlenek či pocitů, které si můžeme zavěsit na zeď. Ošetřování obrazů se řídí tím jakou technikou byly vytvořeny.

Olejomalba je velmi stabilní malířská technika, přesto ji musíme věnovat odpovídající péči. Obraz malovaný olejovými, nebo dnes populárními akrylovými barvami umísťujeme zásadně na suchou zeď, a nikdy nad kamna nebo radiátor. Střídání teplot olejomalbě neprospívá. Běžná údržba olejomaleb spočívá v občasném odstranění prachu z rámu suchou prachovkou nebo vysavačem s měkkým, kartáčovým adaptérem. Vlhkou prachovku používáme velmi opatrně a pouze v tom případě pokud je rám lakovaný nebo zlacený plátkovým zlatem. Pokud je podkladem pro malbu plátno, svěsíme obraz ze zdi a vyčistíme i tzv. blind-rám na kterém je malířské plátno napnuto. Přitom můžeme zkontrolovat napnutí plátna. Lehkým poklepem kladívkem na napínací klínky v rozích blind-rámu dosáhneme správného napnutí plátna. Přitom rovněž zkontrolujeme přichycení blind- rámu k rámu dekorativnímu. Samotná malba může být znečištěna mastným prachem, dehtovými zplodinami z kouření, nebo mušími výkaly. Olejomalbu čistíme vatovými tampóny namočenými ve vlažné vodě. Čistíme vždy menší plochu obrazu, tak aby vlhkost nepůsobila na barvu delší dobu. Zašpiněné tampóny vyměňujeme za nové. Pokud je špína příliš úporná, můžeme ve vodě rozpustit trochu mýdla. 

V žádném případě nepoužíváme žádné saponáty nebo jiné chemikálie, neboť bychom mohly porušit ochranný lak, kterým je většina olejomaleb chráněna. Na malbu netlačíme, abychom nepoškodili plátno, nebo neprotlačili blind-rám do malby. Toto jednoduché čištění většinou pomůže, pokud však špína zůstává jakoby v laku, nebo začíná pouštět barva, nebo se barva začíná loupat svěříme čištění obrazu odbornému restaurátorovi. Grafiky, kresby, pastely, fotografie či plakáty by měly být vždy zarámované pod sklem. Pokud jsou čisté a nepoškozené, údržba takového obrazu spočívá pouze v otření rámu od prachu a vyčištění a vyleštění ochranného skla. Musíme si uvědomit, že největším nepřítelem pro grafiku, kresby či jiné obrázky na papíře je vlhkost. Proto při čistění skla používáme čistící prostředky na bázi lihu nebo čpavku, které se rychle vypařují. Abychom zabránili zatečení čistící kapaliny pod rám čistíme sklo obrazu ve vodorovné poloze. 

Dalším nepřítelem grafiky je prach, který se dostane pod sklo. Abychom tomu zabránili důkladně oblepíme přechod mezi rámem a lepenkovým pozadím obrazu papírovou lepící páskou. V případě, že se již dostal prach pod sklo a na papírové paspartě, či případně přímo na grafickém listu vytvořil špinavé oblasti, které odpovídají proudění vzduch uvnitř obrazu, musíme obraz rozebrat. Odstraníme přelepení papírovou páskou, grafiku vyndáme, zbavíme ji prachu kartáčkem a gumou, vyčistíme sklo z obou stran a obraz znovu složíme. 

Pokud zjistíme že papír grafiky nápadně zhnědnul kolem výřezu pasparty, necháme paspartu u rámaře vyměnit za novou. Některé starší pasparty obsahovaly vyšší množství kyselých látek, které se časem z pasparty uvolňují a poškozují strukturu papíru grafiky. Toto uvolňování se děje za vyšších teplot a to zejména pokud je obrázek pověšen nad radiátorem nebo na něj svítí ostré denní světlo. Veškerou další údržbu grafických listů, jako např. čistění fleků od vlhkosti, od plísně či oprava dírek od hmyzu a slepování prasklin v papíře svěřte raději odbornému restaurátorovi. 

Nicméně vzhledem k tomu, že práce odborníků bývá časově i finančně náročná, musíte si sami spočítat zda se vám taková oprava vyplatí.

Rychlý kontakt

R-Atelier
Vlhká 6, Brno

Tel.: 774 900 099

e-mail obchod:
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

e-mail restaurování:
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

e-mail znalectví:
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.